Bo današnji ponk preživel naslednjo generacijo? Delavniško pohištvo v industriji 4.0

Bo današnji ponk preživel naslednjo generacijo? Delavniško pohištvo v industriji 4.0

Četrta industrijska revolucija povezuje svet napredne informacijske tehnologije in proizvodnje. Prinaša tehnološke in tudi družbene spremembe v industriji - ocenjuje se, da se bo produktivnost povečala za do 30 %, do 40 % ljudi pa bo moralo spremeniti svoje kvalifikacije. Ali smo nanjo pripravljeni? Kdo bo potreboval sedanjo delovno mizo?

Kaj je industrija četrte generacije

Predstavljajte si, da so vsak računalnik, mobilni telefon, pa tudi čitalnik, kamera, senzor, oddajnik, razsvetljava povezani in komunicirajo med seboj. Zaradi te medsebojne povezanosti IoT (internet of thinks) lahko naprave do neke mere same nadzorujejo proizvodnjo. Umetna inteligenca in algoritmi samoučenja za odpravljanje sistemskih napak in optimizacijo procesov že začenjajo potiskati izdelke k popolnosti.

Med drugim ne smemo pozabiti na 3D-skeniranje zasnovanega prototipa in njegovo pretvorbo v pravi 3D-model, kar vodi v proizvodnjo brez risb in medsebojno povezanost celotnega proizvodnega procesa.

Zahvaljujoč tem tehnologijam celoten proizvodni proces ne bo postal le učinkovitejši in hitrejši, temveč, kar je še pomembneje, bo človeško delo iz ročnega in še vedno rutinskega preusmeril v ustvarjalno.

V današnji praksi

Globalna raziskava o industriji 4.0 med več kot 1 600 vodstvenimi delavci iz 19 držav, desetih različnih panog in podjetij s povprečnim prihodkom 7,4 milijarde dolarjev, ki jo je avgusta lani izvedel Forbes Insights v sodelovanju z družbo Deloitte Global, kaže, da trend pametne proizvodnje veliko bolj verjetno sprejemajo zagonska podjetja ali MSP kot trenutni vodilni na trgu. Ti razumejo potrebo po vlaganju v tehnologijo, vendar hkrati morda težko razumejo nove priložnosti.

Svetovni velikan Bosch zagotovo ne upočasnjuje svojega zagona v naslednji generaciji. Predstavil je že več izdelkov in rešitev za industrijo 4.0. Med njimi Bosch TraQ, katerega cilj je spletno spremljanje izdelka, ki se prevaža, in pošiljanje podatkov o vibracijah, vlagi, temperaturi ali udarcih uporabniku, ki lahko v realnem času sprejme protiukrepe, vse to s pomočjo senzorjev, ki pošiljajo podatke.

BOSCH ACTIVEASSIST ali pametna delovna miza je asistenčni sistem, ki z interaktivnim vodenjem po korakih poenostavlja različna opravila montaže. Programska oprema s pomočjo luči in zaslona na monitorju ali delovni površini prikazuje natančen postopek. Hkrati sistem skenira delavčeve gibe, da oceni pravilnost delovnih dejavnosti. Na podlagi zbranih podatkov umetna inteligenca ocenjuje učinkovitost delovnih postopkov.

Pohištvo v živo

V industriji 4.0 bo morala tudi sedanja delovna miza doživeti preobrazbo, da bo zanjo obstajala uporaba tudi v prihodnosti. Avtomatizirana proizvodnja in robotizirana delovna mesta so tehnologije, ki jih poznamo in jih nenehno posodabljamo. Sestavni del tega je tudi razvoj delavniškega pohištva, ki ga izdelujemo, in na njem nenehno dela ekipa ljudi. Od prve mize VARIANT se je marsikaj spremenilo in verjamemo, da se tudi v novi generaciji ne bomo izgubili. Kako, v kakšni obliki in s katerimi uporabnimi lastnostmi se bo preoblikovalo sedanje delavniško pohištvo, za zdaj ni povsem jasno. Zagotovo lahko povemo le, da se je sprememba že začela.


Podobni izdelki o pohištvu

Pojdi na blog
Zase bi vzela rožnat delavniški voziček, za moža pa modro omaro.
  • Dodan datum 08. 10. 2021

Zase bi vzela rožnat delavniški voziček, za moža pa modro omaro.

Emancipacija žensk ni prinesla le volilne pravice, temveč predvsem splošno spremembo miselnosti. Ženske so postale bolj samozavestne v svoje sposobnosti in se postopoma vključile v poklice, ki so tradicionalno veljali za moške. Danes nihče ne bi pomislil na računalniško programerko, sodnico ali vrhunsko zdravnico (prva češka doktorica medicine je diplomirala šele leta 1902!).

Preberi članek
Današnji otrok si kot pohištvo za delavnico predstavlja pisarniško mizo in stol. Kaj pa vingl, predal ali mafl?
  • Dodan datum 17. 10. 2021

Današnji otrok si kot pohištvo za delavnico predstavlja pisarniško mizo in stol. Kaj pa vingl, predal ali mafl?

Mnogi menijo, da so današnji otroci leni, nerodni in nerodni. Vendar le redki razmišljajo o tem, zakaj je tako, ali je to res in v kolikšni meri. Za prejšnje generacije je bilo normalno, da so popravljali stvari, ne le v službi, ampak tudi doma. Vsak moški je imel v svoji garaži ali delavnici klasični ponk, delavniške omare, delovne mize in različna orodja pa so bili vsakdanji kruh večine zaposlenih. Današnji otroci nimajo takšnih možnosti niti doma niti v šolah, kot so jih imeli nekoč.

Preberi članek
Prejšnji s Naslednji