V štirih letih dela sem zapustila le dve gradbišči, ker tamkajšnji moški niso prenesli ženske na žerjavu. Menili so, da spada v kuhinjo, k družini, in da ni primerna za to moško delo. Sicer pa so običajno odlični. Včasih se med seboj skregamo, ampak to je gradbeništvo
Ženske na delovnem mestu? Zakaj ne?
Ženske se vse pogosteje pojavljajo v tradicionalnih "moških" poklicih. To ni le posledica premagovanja sramežljivosti, da bi se preizkusile v poklicu, ki za ženske ni običajen. Vajeništvo se obupno bori za preživetje, saj je zanimanje zanj vsako leto manjše. Zato skušajo k študiju poklicev privabiti vse spretne roke - tudi ženske.
If you love it... / Če vas delo veseli
Včasih obstajajo predsodki do žensk v delavnici: da niso dovolj fizično pripravljene za delo, da ne smejo ovirati moških pri opravljanju ustreznega dela ali da naj se raje držijo tradicionalnih ženskih poklicev in namesto tega delajo kot frizerke ali slaščičarke.
K sreči obstajajo ženske, ki s svojim delom ovržejo takšna mnenja, kot je žerjavistka Markéta v intervjuju za časnik Metro.
Kateřina, varilka, prav tako uživa v delu v moškem kolektivu. v intervjuju za Women iPrima pravi, da so bili njeni prijatelji sprva presenečeni:
{Veste, to ni ravno dišeče in čisto delo, vendar me to nikoli ni motilo. To je obrt, v kateri ima glavno vlogo človek in ne stroj. In v tem uživam;;Kateřina, varilka}
Tudi v tujini se ženske pojavljajo v poklicih, ki so bili nekoč izključno domena moških. Eden takih poklicev je na primer rezanje tradicionalne španske suhe šunke. Rezalci šunke (imenovani cortadores) so zelo spoštovani mojstri in svoje znanje redno predstavljajo na različnih tekmovanjih. Letos se je prvič v finalu državnega tekmovanja znašla ženska, Puri Garabay. Svoje sodelovanje jemlje kot navdih za druge:
{Ženske so še vedno podcenjene in se bojijo pogojev na teh tekmovanjih, kjer je rezanje pravi spektakel.}
Angela Cochrane in Kristy Olychick sta se lotili veliko zahtevnejšega dela, saj sta se v Veliki Britaniji usposobili za kuharici. čaka ju štiri leta študija in precej fizično zahtevno delo. vendar obe ženski v tej obrti neizmerno uživata in jo jemljeta kot izziv.
To je veliko bolj zapleteno, kot sem mislila, da bo, in ko pridem zvečer domov, sem izčrpana. Hkrati pa je vznemirljivo razmišljati, da bom prispevala k naslednji generaciji viskija.
Delavniške omare in vozički za gospode in gospe
Kako torej odgovoriti na trditev, da ženske niso dovolj močne za fizično zahtevnejša dela? Navsezadnje je rezanje pršuta (čeprav je to še vedno predvsem moška domena) precej občutljivo delo in celo vožnja z žerjavom zahteva občutljivost, potrpežljivost in mirno roko, ne pa trdne moči.
V naši domišljiji je klasična delavnica običajno prostor, poln utrujenih ponvic, kupov težkega orodja in delovne umazanije. Na srečo so časi napredovali in sodobna delavnica je polna lahkega, praktičnega premičnega pohištva in drugih pripomočkov, ki lahko precej olajšajo delo (in to ne le ženskam). Težje naprave in orodje za vas priročno prepelje premična delavniška miza. Desna roka vsakega delavca in delavke je potem delavniški voziček, na katerem je vedno pri roki najbolj pogosto uporabljen vercajk. Seveda so kolesa z zavorami zadnje, kar moški potrebuje pri delu, da bi voziček gonil po delavnici.
Tudi predstava o delavnici kot prostoru, polnem sivih kovinskih škatel, je napačna. Sodobne delavniške omare so na voljo v vseh barvah mavrice, sami si lahko izberete barvo korpusa, predalov in vrat (barvno shemo). Steklene delavniške omare so praktična rešitev, kjer lahko hitro najdete, kar iščete, tudi brez odpiranja vrat. Ne skrbite za črepinje, seveda gre za varnostno kaljeno steklo.